Vietnam yazısına başlamadan önce başlık olarak ne yazacağımı çok uzun zaman düşündüm. Çünkü burası öyle bir ülke ki ne hayal ederseniz size sunabilir. Doğa aşığı mısınız? Kuzey Vietnam’ın pirinç tarlarları arasında kaybolup, saatlerce yürüyüş yapabilirsiniz. Hayaliniz deniz kenarında vakit geçirmek mi? Sonsuz sahillerine bayılacaksınız. Peki, hiç daha önce çölde yürüyüş yaptınız mı?

Ama gördüğünüz gibi yazının başlığı bu değil. Bu büyülü ülkeye ilk adım attığımda ilk dikkatimi çeken manzara çalışkan kadınları oldu. Vietnamlı kadınları her alanda görebilirsiniz. Pirinç toplarken, sokakta bisikletleriyle meyve – sebze satarken, balık pazarında koca koca sepetleri taşıyıp satmaya götürürken hatta bir yandan çalışıp diğer yandan küçük çocuğuyla ilgilenirken. Amerika – Vietnam savaşından sonra kadınlar, özellikle ülkenin kalkınmasında büyük rol oynamışlar ve gelecek için de bu geçerli. Gözlemlerimin dışında okuduğum araştırmalara göre ise Vietnamlı kadınlar ülkenin kilit sektörlerinin (hazır giyim, tarım, deniz ürünleri üretimi ve ihracata yönelik sanayi ürünleri) %70’ni oluşturuyor. Buradan anlaşılıyor ki birçok ülkede erkekler evin geçim kaynağı iken Vietnam’da kadınlar erkeklerle aynı oranda para kazanıyor ve evlerini geçindiriyor. Ve eminim ki bu kadınlar evde oturup sadece ailesinin bakımını üstlenseydi, ülkenin tarihi çok farklı bir şekilde yazılmış olurdu. Özgüveni yüksek, her daim gülümseyen Vietnam’lı kadınları tanımak ise insanı gerçekten iyi hissettiriyor.

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır?

Vietnam gezimi takip edenlerden bu konuda oldukça fazla soru alıyorum. Bunun için kendi tecrübelerime dayalı bir yazı hazırlamıştım. Buradan ulaşabilirsiniz.

İnternet

Vietnam sim kartı alabileceğiniz farklı telefon operatörleri var ama en yaygın olanı Viettel. 250.000 dong (10 dolar) ödeyerek 1 aylık sınırsız 10 gb internetiniz oluyor. Günlük limiti aşarsanız internetiniz kesilmiyor ama yavaşlıyor.

Rota

25 günlük vize için aşağıdaki rotayı izledim. Bu rotadaki tek pişmanlığım Ha Giang’a gidememek oldu. Eğer yapabilirseniz Çin sınırındaki bu yeri motosiklet ile gezip yerel halkın evinde “homestay” kalmanızı öneririm. Hatta bu ince uzun ülkeyi motosiklet satın alıp gezmeniz unutulmaz bir anı olacaktır.

Hanoi – 3 gün

Cat Ba / Halong Bay – 2 gün

Ninh Binh / Tam Coc – 2 gün

Sapa – 2 gün

Phong Nha – 2 gün

Hue – 1 gün

Da Nang – 2 gün

Da Lat – 2 gün

Hoi An – 3 gün

Mui Ne – 2 gün

Saigon (Ho Chi Minh) – 2 gün

Yemek

Güneydoğu Asya’daki ikinci en sevdiğim mutfak oldu. Denediğim Vietnam yemeklerine buradan ulaşabilirsiniz. Köpek eti mevzusuna gelince… Vietnamlılar et düşkünü bir millet yani yerel halkı timsahtan tutun fareye kadar birçok şey yiyebiliyor. Evet maalesef köpek eti de bunlardan biri. Ancak her Vietnam’lı bunu tüketiyor diye genellemeye vuramam. Köylerdeki durumu bilmiyorum ancak Hanoi’de bunun için özel bir restoran var ve oldukça pahalı.


Hanoi’de geçirdiğim 3 günden sonra buraya 3 saat uzaklıktaki Cat Ba adasına devam ediyorum. Halong Bay şehrinde kalmak yerine Cat Ba adasını tercih ediyorum çünkü buradaki hosteller ve yiyecekler daha ucuz. Halong Bay da ise daha çok lüks oteller ve restoranlar bulunuyor. Ayrıca Cat Ba adasında trekking yapma fırsatınız var hem de Halong Bay’ı da görmek istiyorsanız günübirlik tur alabiliyorsunuz. Toplam 3 saatlik otobüs ve bot yolculuğundan sonra Catba Central Hostel’a yerleşiyorum (kahvaltı dahil 6 dolar). Burası küçük bir ada, yapabileceğiniz üç aktivite var. Birincisi adada bulunan plajlarda denizin tadını çıkarmak, Cat Ba adasında denize girebileceğiniz 3 adet plaj bulunuyor (Cát Cò 1, Cát Cò 2, Cát Cò 3). Cát Cò 1 ve Cát Cò 2 plajları en turistik olanları ama ben 1. plajı sevdim. Suyu tertemiz ve etrafı yemyeşil dağlar ile çevrili. 3. ise yeni açılmış bir plaj. Yapabileceğiniz bir diğer aktivite ise; Cannon Fort manzara tepesinde gün batımını izleyebilir ve Vietnam’a tekrar tekrar aşık olabilirsiniz. Ve son olarak Halong Bay bot turu. Bu bot turu tüm gün sürüyor ve öğle yemeği teknede yeniyor. Tüm gün sürecek tur için 13 dolar ödedim.

Bot turunda tekne öncelikle suyun üzerindeki bir balıkçı köyüne uğruyor. Buradaki evlerin kara ile bağlantısı yok hepsi suyun üzerinde salınıyor ve ancak tekne ile ulaşabiliyorsunuz. Tekne ilerledikçe denizin etrafını sarmalamış yemyeşil dağlar ve kireçtaşı kayalarını görüyorsunuz. Sanki King Kong’un film setindeymişim gibi hissediyorum.

Tekne açıklara ulaştıktan sonra kanoyla gezmek için duruyoruz. Herkes kanolara atlıyor ve kiraçtaşı kayalıklarının arasında 45 dakika boyunca turluyoruz. Yorucu ama keyifli yolculuktan sonra öğle yemeği için tekneye dönüyorum. Daha sonra Lan Ha Bay’da yüzmek için mola veriliyor. Ama suyun çevresi çöplerle dolu. Açıkçası bu kadar güzel bir yerde etrafın çöplerle dolmasına hem üzülüyorum hem de şaşırıyorum.

Öğle yemeğinden sonra tekne çılgın maymunların olduğu “Maymunlar Adasına” ilerliyor. Çılgın maymunlar var. Çılgın diyorum çünkü elimizdeki yiyecek ve eşyalara dikkat etmemiz söyleniyor. Eğer biraları aşırırlarsa içip içip adada olay çıkarıyorlarmış 🙂

Cat Ba adasında yemek yemek için bir yer ararken imdadıma frogsonwheels tayfasından Gökben yetişiyor. Onun sayesinde hem ucuz hem de lezzetli deniz ürünü ziyafeti çekiyorum. Burası açık büfe tarzında çeşit çeşit deniz ürünü, salata, pilav ile tabağınızı dolduruyorsunuz ve sadece 45.000 dong (2,5 dolar). Eğer yolunuz düşerse Google Maps koordinatı: 20.727239, 107.047039


Tam Coc

Tam Coc - Vietnam

Cat Ba adasından aldığım otobüs + bot biletiyle adaya 3 saat uzaklıktaki Ninh Binh’e doğru yola koyuluyorum. Ancak Ninh Binh’de kalmak yerine buraya arabayla 15 dakika uzaklıktaki Tam Coc kasabasında kalmayı tercih ediyorum. Tam Coc, 3 mağara anlamına geliyor. Kaldığım hostel (tam coc homestay) şehir merkezine 10 – 15 dakika yürüme mesafesinde ve pirinç tarlalarının arasında. Bu hostelin en sevdiğim yanı, akşam dönerken etrafta hiç ışık olmadığı için gökyüzündeki yıldızları yol boyunca izleyebiliyorum. Ertesi gün, her zaman yaptığım gibi erkenden uyanıp 80.000 dong’a motosiklet kiraladım. Daha sonra Şehir merkezine 15 dakika uzaklıktaki UNESCO dünya mirası listesindeki Trang An ulusal parkına ulaşıyorum.

Burada 2 saatlik tekne turu yapabiliyorsunuz, tekneler 4’er kişilik (200.000 dong – 8 dolar) ve 4 farklı mağara ve biri suyun üzerinde olmak üzere 3 farklı tapınak görüyorsunuz. Manzara muazzam. Teknenin arkasındaki bayan yavaş yavaş küreklere asılıyor. Teknede fazladan kürek var bir süre sonra teyzeye yardım etmek için küreklere asılıyoruz ve tekneyi kullanan kadına bir kez daha saygı duyuyorum. Mağaralar müthiş güzellikte, ancak mağaralardaki sarkıtlar çok uzun olduğundan dolayı başıma çarpmasın diye birçok yerde eğilmek hatta teknenin içine doğru uzanmak durumunda kalıyorum.

Vietnam - Vietnam

Tekne turu sonrasında gün batımını izlemek için Mua Cave’e doğru ilerliyorum. Buradaki manzarayı izlemek için 500 basamak tırmanmanız gerekiyor ama en tepeye ulaştıktan sonraki manzara nefes kesici. Kesinlikle tırmanmaya değer. Akşam yine pirinç tarlaları arasındaki hostelime yıldızları izleyerek geri dönüyorum. Gökyüzünü kaplayan milyonlarca yıldızı en son gördüğüm zamandan uzun yıllar geçti. Kendimi çok ama çok şanslı hissediyorum.

7 Comments

  1. Harika bir yazı. Benzer bir rotayı biraz daha hızlı gezmeyi planlıyorum. Rotam da sapa yok
    sadece. Umarım çok şey kaçırmam.

  2. Bende 2017 ekim ayında 5 gün de olsa vietnamı gezme şansı buldum… Her insanın bakışı tabiki farklı olabilir ama benim ilgilimi çeken şeyler şunlar oldu; insanları çok samimi ve güleryüzlü, doğayla iç içe bir ülke, yapmacıktan uzak bir hayat yaşıyorlar. Öyleki çoğu insan aylık 150-200$ veya altında geliri var ama çok mutlu insanlar gördüm ve bu beni çok etkiledi. Kendine has bir uzak doğu ülkesi… imkanınız varsa kesinlikle gidin bence.

  3. Muhteşem bir gezi olmuş. Bizim de planlamızın içinde olan bir ülke Vietnam. Bu Temmuz ayında düşünüyoruz. Emeğinize sağlık.

Write A Comment

error: İçerik Korunuyor !!!