Vietnam, halihazırda Asya’da yolculuk yapan veya Asya kıtasını görmek isteyen çoğu kişinin hayali. Ancak vize almak için siyasi nedenlerden dolayı biraz daha fazla uğraşmanız gerekiyor. İnternetten veya herhangi bir Vietnam konsolosluğundan başvuramıyorsunuz. Öncelikle davet mektubuna ihtiyacınız var, bu yüzden bir seyahat acentasına başvurmalısınız. Bunun için de konsoloslukların önerdiği bir liste var ama herkesin ve benimde güvenerek başvurduğum Focus Travel‘ı öneririm. Peki, ne yapmanız gerekiyor? İlk olarak, Focus Travel’a Türk vatandaşı olduğunuzu ve Vietnam’a seyahat etmek istediğiniz ile ilgili bir mail gönderiyorsunuz. Onlar da sizden aşağıdaki belgeleri istiyor (eğer bu belgeleri bilgisayarınızda hazır bulundurursanız göndermeniz daha hızlı olur ve işlemleriniz hızlı ilerler.)

  • Ülkede bulunacağınız süre içindeki otel rezervasyonları, booking.com’dan ücretsiz iptal edilebilen otelleri tercih edebilirsiniz. (Bana söylenene göre sadece 25 günlük vize alabiliyormuşum bu yüzden giriş ve çıkış tarihlerinizi ona göre ayarlayın.
  • Gidiş-dönüş uçak bileti (Focus Travel’daki kişiye uçakla giriş yapmayacağımı söyledim o zaman göndermenize gerek yok sadece kesin giriş ve çıkış tarihlerinizi yazın demişti. Yine de sormakta fayda var.)
  • Pasaport
  • Vizeler

Bu belgeleri gönderdikten sonra sizden 60 dolarlık bir ödeme isteyecekler ve ödemenizi gerçekleştirmeniz için bir link gönderecekler. Eğer ki davet mektubu vermezlerse veya davet mektubu alıp vizenizi alamazsanız 60 dolarınızı geri ödüyorlar (ilk sorduğum soru bu oldu.) Tüm işlemler tamamlandıktan sonra davet mektubunu 7-10 gün içerisinde gönderiyorlar. Seyahat acentasından iki adet davet mektubu geliyor birini direkt havalimanından göstererek vizenizi alıp giriş yapabilirsiniz (vize ücreti ödeyerek). İkincisi ile ise Vietnam konsolosluğundan yine 30 dolar ödeyerek 2 gün içinde veya biraz daha fazla ödeyerek aynı gnün akşamında vizenizi alabilirsiniz. Ben Bangkok’ta olduğum için buradaki konsolosluktan sabah 9:00’da başvurdum ve akşam üzeri vizemi aldım.

Internetten araştırınca Focus Travel’ın birçok farklı mail adresi var, ben buradan ulaştım; inbound@focusvietnam.com

www.focusvietnam.com

Contact & Sales Office in Hanoi:
7th Floor, Vinaconex Tower,
34 Lang Ha Street, Hanoi, Vietnam.
T: +8424 38 35 88 36 – Ext: 111
F: +8424 37 73 51 53
M: +84 988 612 789

Herkese bol şans 🙂