Dağ aşığı bir insan olduğumu 27 yaşında fark ettim. Mesela aylarca Himalayaların fotoğraflarıyla yatıp kalktım, ulaşmak için bütçe hesaplamalarıyla, ona ulaşmış insanların paylaştığı fotoğraflarına bakmakla geçti birkaç ayım. Orta Asya’ya ayak basmaya karar verdiğimde ise Pamir Highway’i geçmek şart olmuştu. Pamir Highway, Oş’ta biten, başlangıcıysa Afganistan Mezar-ı Şerif veya Tacikistan Duşanbe’de kabul edilen ve resmi adı M41 olan bir yol. Fotoğrafını görür görmez tamam dedim, işte bu. Buraya gidiyorum. Ama nasıl? Yolu oralara düşmüş birçok arkadaşım vize almakta zorlandıklarından bahsetmişlerdi. Ama şansıma bu durum geçen seneye kadarmış, bu sene internetten başvurarak kolaylıkla vize alabiliyoruz. Araştırmaların sonucunda öğrendim ki Pamir Yolunu (M41) geçmem için iki şeye ihtiyacım var; birincisi Tacikistan vizesi, ikincisi ise – Pamir özel bir bölge olduğu için – GBAO izni. Bunların ikisini de internet üzerinden alabilmek işlerimi oldukça kolaylaştırdı. Peki, Tacikistan vizesini nasıl aldım?

Öncelikle aşağıda linkini verdiğim Tacikistan‘ın online vize alma sitesine giriyorsunuz, ana sayfada gösterilen adımları takip ederek işleminize başlayabilirsiniz.

https://www.evisa.tj/index.evisa.html

Burada önemli olan nokta, dolduracağınız formun en üstünde Pamir yolundan geçmek isteyenler için GBAO izni kısmı var, bu kutucuğu işaretledikten sonra sizden istenen bilgileri girerek başvuruyu tamamlayabilirsiniz. Tacikistan vizesi 50 dolar, GBAO izni ise 20 dolar. Vize 45 günlük veriliyor, birkaç gün içinde de vizeyle birlikte izniniz mail adresinize gönderiliyor. Bu belgenin çıktısını almanız ve seyahatiniz boyunca pasaportunuzla birlikte taşımanız önemli! Çünkü Pamir yolunun çoğu bölgesinde (Özellikle Afganistan sınırına yakın bölgede) polis kontrolü sık oluyor, Pasaportunuzu ve bu belgeyi görmek istiyorlar. 

*** Örnek Belge

Bol şans!

2023 Güncelleme: 

Tacikistan seyahati için Kapıda Vize uygulaması sayesinde Tacikistan’ın havaalanlarından vize alarak ülkeye giriş yapabilirsiniz. Bu uygulama, elektronik vize ve e-vize üzerinden gerçekleştirilmekte olup, vize uzatma işlemleri de bu yöntemlerle yapılmaktadır.

Elektronik Vize için vize uzatma ve diğer vize işlemleri için www.visa.gov.tj adresini ziyaret edebilirsiniz. E-vize ise www.evisa.tj adresinden ulaşabileceğiniz, 90 gün süreli ve 45 gün konaklamalı bir vize seçeneğidir.

E-vize uygulamasında vize uzatma işlemleri yapılmamaktadır, bu nedenle seyahat planınızı buna göre düzenlemeniz önemlidir.

Tacikistan Turistik Vize İçin Gerekli Belgeler

  1. Geçerli Pasaport: Tacikistan seyahatinizden sonra en az 6 ay daha geçerli olması gereken pasaportunuzun kişisel bilgi bölümünün renkli olarak taranmış bir kopyasını hazırlamalısınız.
  2. Nüfus Cüzdanı: Renkli bir kopyasını sağlamalısınız.
  3. Başvuru Formu: Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş başvuru formunu hazırlamalısınız.
  4. İkametgah Belgesi: Eğer yabancı uyruklu biriyseniz, ikametgah belgenizin taranmış bir kopyasını sunmalısınız.
  5. Rezervasyon Belgeleri: Otel rezervasyonları ve uçak gidiş-dönüş biletlerinizin belgelerini sunmalısınız.
  6. Adres Bilgileri: Seyahat ettiğiniz ev ve işyeri adreslerinizi bildirmeniz gerekmektedir.

Tacikistan’ın güzelliklerini keşfetmek için bu kolaylıkla vize işlemlerinizi tamamlayabilir ve unutulmaz bir seyahate hazır olabilirsiniz.

Vizeler ile ilgili daha fazla içerik için >>> https://dunyaninduraklari.com/kategori/vizeler/

2 Comments

  1. Gezmek istediğim yerler arasında yer alıyor. Umarım bir gün giderim:)

Write A Comment

error: İçerik Korunuyor !!!