Dağ aşığı bir insan olduğumu 27 yaşında fark ettim. Mesela aylarca Himalayaların fotoğraflarıyla yatıp kalktım, ulaşmak için bütçe hesaplamalarıyla, ona ulaşmış insanların paylaştığı fotoğraflarına bakmakla geçti birkaç ayım. Orta Asya’ya ayak basmaya karar verdiğimde ise Pamir Highway’i geçmek şart olmuştu. Pamir Highway, Oş’ta biten, başlangıcıysa Afganistan Mezar-ı Şerif veya Tacikistan Duşanbe’de kabul edilen ve resmi adı M41 olan bir yol. Fotoğrafını görür görmez tamam dedim, işte bu. Buraya gidiyorum. Ama nasıl? Yolu oralara düşmüş birçok arkadaşım vize almakta zorlandıklarından bahsetmişlerdi. Ama şansıma bu durum geçen seneye kadarmış, bu sene internetten başvurarak kolaylıkla vize alabiliyoruz. Araştırmaların sonucunda öğrendim ki Pamir Yolunu (M41) geçmem için iki şeye ihtiyacım var; birincisi Tacikistan vizesi, ikincisi ise – Pamir özel bir bölge olduğu için – GBAO izni. Bunların ikisini de internet üzerinden alabilmek işlerimi oldukça kolaylaştırdı. Peki, Tacikistan vizesini nasıl aldım?

Öncelikle aşağıda linkini verdiğim Tacikistan‘ın online vize alma sitesine giriyorsunuz, ana sayfada gösterilen adımları takip ederek işleminize başlayabilirsiniz.

https://www.evisa.tj/index.evisa.html

Burada önemli olan nokta, dolduracağınız formun en üstünde Pamir yolundan geçmek isteyenler için GBAO izni kısmı var, bu kutucuğu işaretledikten sonra sizden istenen bilgileri girerek başvuruyu tamamlayabilirsiniz. Tacikistan vizesi 50 dolar, GBAO izni ise 20 dolar. Vize 45 günlük veriliyor, birkaç gün içinde de vizeyle birlikte izniniz mail adresinize gönderiliyor. Bu belgenin çıktısını almanız ve seyahatiniz boyunca pasaportunuzla birlikte taşımanız önemli! Çünkü Pamir yolunun çoğu bölgesinde (Özellikle Afganistan sınırına yakın bölgede) polis kontrolü sık oluyor, Pasaportunuzu ve bu belgeyi görmek istiyorlar. 

*** Örnek Belge

Bol şans!

2 Yorum

Yorum Bırakın