Tayland’ın kuzeyinde çok huzurlu bir hayatım vardı ta ki Bangkok’a Vietnam ve Laos vizesi almaya gidene kadar. En fazla 3 gün sürer diyordum bir hafta Bangkok’ta kalmak durumunda kaldım. Yaşadığım süreç uzun ve haliyle sıkıntılı geçti. Sabah erken saatte Laos vizesine başvurmak için büyükelçiliğe gittim. Konsolosluğa ulaşmak için iki vesait değiştirmem gerekti. Metro (MRT) veya Havaray (BTS) kullandığınız zaman çok uzak bir noktadan inmiş oluyorsunuz ama özel aracınız yoksa veya benim gibi taksiyi tercih etmiyorsanız başka çare yok. Ben metro ile gitmeyi tercih ettim. ”Thailand Cultural” MRT istasyonunda indikten sonra Tayland’daki favorim GRAB uygulamasını kullanarak motorsiklet taksi çağırdım. Metrodan indikten sonra taksi ile 15 dakika sonra konsolosluğa ulaşıyorsunuz.

Birçok yerde Türk vatandaşları için vize almanın kolay olmadığını okumuştum bu yüzden kredi kartı fotokopisi, gidiş-dönüş uçak bileti (bileti satın almadım, rezervasyon yapıp paint programında gerçek bilet görüntüsü yaratmaya çalıştım.) kalacağım süre boyunca otel rezervasyonları, pasaport fotokopisi ve bir adet fotoğrafım hazırdı. Ama varsayalım ki fotoğrafınız veya pasaport fotokopiniz yok, konsolosluğun hemen karşısında bu işlemleri halledebileceğiniz küçük bir dükkan var. Aslında herşeyim hazırdı, yani bir sorun çıkacağı aklımın ucundan geçmemişti ama içeri girip görevliye pasaportumu verir vermez hiçbir belgemi sormadan ”Sizin 3 hafta beklemeniz gerekli, bir ay önce bu konudaki politikamız değişti” cevabını aldım. Tabi yine ”ama neden?” diye yarım saat boyunca adama dil döktüm ki en sevmediğim ve yorucu kısmı bu. Neden kendimi kanıtlamaya çalışıp dil dökmek zorundayım değil mi? Laos’ta ayarladığım gönüllü İngilizce öğretmenliği ile ilgili yazışmalarıma kadar gösterdim ancak en sonunda vizeyi kesinlikle alamayacağımı anladım. Bir ara oldukça umutsuzluğa kapıldım ama henüz bitmemişti çünkü Laos vizesini alabileceğim bir yer daha vardı.

Tayland’ın kuzey bölgeside kalan ve Laos sınır kapısına çok yakın Khon Kaen adlı bir şehir var. Buraya Bangkok’tan otobüs ve tren ile ulaşabiliyorsunuz. Tren ile uzun uzun yolculuk yapmayı çok özlediğimi fark ettim. Bu yüzden ertesi sabah erkenden Hua Lamphong tren istasyonuna giderek Khon Kaen’e giden trende yerimi aldım. Bilet fiyatı 400 baht (12 dolar) Güzel manzaralar eşliğinde 7 saat sonra Khon Kaen’e vardım. Couchsurfing’de istek yolladığım kadın beni bir gece ağırlayabileceğini söylemişti. O akşam Dear ve arkadaşıyla Japon lokantasına gittik, inanılmaz lezzetli ve ucuz. Ucuz olmasına hem seviniyorum hem şaşırıyorum çünkü burada bile Japon restoranlarının yanından geçemiyorum.

Sabah erkenden uyanıp Dear’a veda ettim ve Laos konsolosluğunun açılmasına 10 dakika kala kapısındaydım. Konsolosluğa en kolay ve ucuz ulaşım yolu yeşil renkteki 4 numaralı songthaew’ler, ücreti ise 10 baht (50 kuruş). Buradaki konsolosluk Bangkok’daki gibi değil yani aslında para kazanalım herkese Laos vizesi verelim mantığı ile açılmış bir yer. Vizeyi almak için görevliye;

  • Görevlinin verdiği başvuru formu
  • Pasaport
  • Bir adet fotoğraf
  • 1600 baht (48 dolar)

verdim ve 15 dakika içerisinde vizem hazır. Hiç vakit kaybetmeden beni Laos sınır şehri Nong Khai’ye götürecek araç için otostop çekmeye başladım. Her zamanki gibi önce birkaç telaşlı teyze durup nereye gittiğimi sordu, yolu o tarafa değilse ısrarla otobüs istasyonuna götürmek istiyorlar, yerimden kıpırdamayınca da umutsuzca tekrar arabalarına geri dönüyorlar 🙂 Yarım saat sonra 1 saat kadar yolculuk yapabileceğim bir araç buldum. O araçtan indikten sonra hayatımdaki en iyi yolculuğu gerçekleştireceğim başka bir araca bindim. Otostop çekerek yolculuk yapmak birçok insan için farklı ama Tay halkı için ekstra farklı çünkü kültürleri bu tarz şeylere biraz kapalı. Bu yüzden yolculuk hikayem, beni aracına alan adama oldukça ilginç geldi. 1 saat kadar gittikten sonra o ve bir arkadaşıyla öğle yemeği yedik, yol boyunca kahve, meyve sürekli bir şeyler alıp beslemeye çalıştı 🙂 Daha sonra aslında gideceği yer olmamasına rağmen yolunu benim için değiştirip uzattı ve sınır kapısına kadar bıraktı.

Laos ve Tayland sınırını Mekong nehri ayırıyor. ”Friendship Bridge’in” bir tarafı Laos bir tarafı Tayland. İlk önce Tay görevlilere çıkış için pasaportunuzu damgalatıyorsunuz. Daha sonra Laos kapısına yürüyerek buradaki görevlilere belgelerinizi gösteriyorsunuz. Ve hoşgeldim, artık Laos’tayım.

  • Eğer yanınızda sadece baht varsa kapıdan çıkar çıkmaz paranızı bozdurabileceğiniz bir banka var.

  • Sınır kapısından çıktıktan sonra etrafınızı tuk-tuk hanımefendiciler sarıyor, itima etmeyiniz! Hemen karşınızda yerel otobüsler var bu otobüslerle 20 dakika içinde şehir merkezinde oluyorsunuz. Ücreti eminim çok azdır, bilgi veremiyorum çünkü nasıl oldu bilmiyorum ama ben bir şey ödemedim 🙂