Laos vizesini alır almaz Khon Kaen şehrinden (Nong Khai) Laos sınır kapısına gidecek araca binmek için otostop çekmeye başlıyorum. Vizemi Khon Kaen’deki Laos konsolosluğundan almıştım (Nasıl aldığımla ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.) Yolun kenarında beklerken birçok teyze yine dayanamayıp duruyor ve burada bekleme seni otobüs durağına bırakalım diye tekliflerde bulunuyorlar. Yerimden kıpırdamayınca da üzgün üzgün araçlarına geri dönüyorlar. İlk bindiğim araçla bir saat yolculuk yaptıktan sonra hayatımın yolculuğunu yapacağım başka bir diğer araca biniyorum. Aracına alan adam o kadar tatlı ve iyi çıkıyor ki yolunu 2 saat daha uzatarak beni sınır kapısına kadar bırakıyor. Yolda kahveler gidiyor meyveler geliyor 🙂 Sınır kapısına ulaştıktan sonra vizemi göstererek Laos’tan içeri giriyorum. Daha önce hiç Asya’ya gelmemiş biri herkesin birbirine benzediğini düşünebilir ki önceden bende böyle düşünüyordum, ayırt etmek çok zordu. Ama Laos’a geçer geçmez yüzlerin, kıyafetlerin ve kültüre özgü davranışların bir anda değiştiğini fark ediyorum. İlk dikkatimi çekenler; lao eteği giyen kadınlar, bozuk yollar ve duyduğum yeni bir dil… Sınır kapısından Vientiane giden yerel otobüse bindikten 20 dakika sonra şehir merkezindeyim.

Laos için kısa kısa ipuçları:

* Luang Prabang, motosiklet kiralama ücretlerinin en yüksek olduğu şehir. Motosiklet kiralayarak ülkeyi gezmek istiyorsanız Vientiane’den kiralamanızı öneririm.

* Laos’ta yollar çukurlu, bol virajlı ve bir şehirden diğerine gitmek uzun zaman alıyor. Eğer az zamanınız varsa şehirlerarası uçak biletlerinizi önceden ayarlayın. Biletler el yakıyor!

* Laos’ta turist bilgilendirme ofislerine gidip harita isterseniz para vermeniz gerekebilir. Google Maps ve Maps.me uygulamasının çevrimdışı haritaları hayat kurtarır.

* Herhangi bir Asya ülkesini özgürce gezmek istiyorsanız scooter kullanmayı bilmeniz önemli bu Laos için de geçerli.

https://www.flickr.com/photos/bengibaytekin/37302652331/sizes/c/

Vientiane

Şehrin Ayı anlamına gelen Vientiane, Laos’un Mekong nehri kıyısında konumlanmış başkenti. Diğer Asya başkentleriyle kıyaslandığında oldukça sakin bir şehir. Vizeyi almam uzun uğraşlar sonucu olduğu için Vientiane’de nerede kalacağımı veya şehirde neler yapacağımı uzun uzun araştırmamıştım. Şehir merkezine ulaştıktan sonra Mekong Nehri’nin hemen yanındaki Ali Backpacker’a yerleşiyorum. Kahvaltı dahil 35.000 LAK (4 dolar). Şehre akşama doğru ulaştığım için her gece açılan akşam pazarına gitmeye karar veriyorum. Bu akşam pazarında ne ararsanız var. Elektronik eşyalar, kıyafetler, Lao sokak yiyecekleri.

Vientiane Night Market

Sabah erkenden uyanıp bisiklet kiralıyorum. Çok sonra 34 derece sıcaktan şehri bisikletle gezmenin çok mantıklı olmadığına karar veriyorum. Ama tabi iş işten geçmiş oluyor. Bisikletimle ilerledikçe Asya ülkesinde değil de küçük bir Fransız şehrinde gibiyim. Laos 1893 – 1953 arasında Fransız kolonisi olarak kalmış ve bunun etkisini tüm şehirde görebiliyorsunuz.

Vientiane - Patuxai

Bir süre nehir kenarını ve sokakları gezdikten sonra Patuxai’ye doğru ilerliyorum. Patuxai’ye giderken bir an kendimi Paris’teki Place Charles de Gaulle meydanında ilerliyormuş gibi hissediyorum. Zaten buradaki Zafer Takını’da yine Paris’teki Arc de Triumph ‘dan araklamışlar. Anıtın içerisinden merdivenlerle yukarı çıkıp manzarayı izleyebilirsiniz. Her zamanki gibi acıkmaya başlıyorum. Yol üstünde Lao’ların tercih ettiği bir restorana oturup noodle çorbası sipariş ediyorum. Buradaki her restoranın baş tacı noodle çorbası hatta neredeyse her köşede sadece bu çorbayı içebileceğiniz dükkanlar var.

Pha That Luang

Buradan ayrıldıktan sonra ülkenin sembolü ve en önemli dinsel yapısı olan Pha That Luang’ı ziyaret ediyorum. Pagoda’nın efsanesi 3. yüzyıla kadar uzanıyor. Buddha’nın göğüs kemiğini saklamak için İmparator Ashoka tarafından gönderilen Hintli misyonerler tarafından yaptırılmış.

Wat Si Muang

Sıradaki rota; Wat Si Muang. Burası şans tapınağı olarak biliniyor. Ve çoğu insan buradaki keşişlerden şans duası almak ve kutsanmak için geliyorlar. Tapınakta fotoğraf çekip birkaç keşişle muhabbet ediyorum. Güneydoğu Asya’da keşişlerle muhabbet etmek çok farklı bir deneyim. Eğitimleri, günlük rutinleri yani aklınıza ne geliyorsa merak ettiğiniz herşeyle ilgili sohbet edebilirsiniz. Onlarında İngilizce pratiğe ihtiyacı olduğu için yabancılarla seve seve sohbet ediyorlar.

Fransa’dan miras kalan Laos sandviçlerini denemek için Joma Bakery kafesine oturuyorum. İçeri girer girmez mutluluktan gözlerim yaşarıyor. Fransız kafelerinde görebileceğiniz içi krema dolu tatılar ve çeşit çeşit baget ekmeğinden yapılmış sandviçler. 3 ay sonra ekmek buluyorum 🙂 Mutluluğumu anlatamam.

Akşam üzeri Lao biramı alıp (pirinç birası) Mekong nehrinin kıyısına kuruluyorum. Vientiane’de yavaş yavaş gün batıyor.

*** Laos’un başkenti için 2 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Luang Prabang’da gönüllü olarak çalışacağım okula gitmem gerektiği için göremediğim birkaç yer oldu. Buraya geldiğinizde belki aşağıdaki yerleride görmek istersiniz.

  • Buddha Park
  • COPE Visitor Centre
  • Jazz severler için; Jazzy Brick

Write A Comment

error: İçerik Korunuyor !!!