Khao Sok Ulusal Park Thailand - dunyaninduraklari

İki hafta önce Malezya’dan iki aylık Tayland vizesi alıp gülümseyenlerin ülkesine geri döndüm. Yolda olmamın beşinci ayında hem biraz dinlenmek hem de param cebimde kalsın istiyordum. Bu yüzden Workaway sitesinden yemek ve kalacak yer imkanı sağlayan gönüllü işler araştırmaya başladım. Daha önce Tayland’da görmediğim bir yer olsa iyi olur diye düşünürken Khao Sok Ulusal Parkı‘nda çok tatlı bir otelde iş buldum.Bu otel yeni açılmış ve biraz dijital pazarlamaya ihtiyacı var. Peki, burada ne yaptım? Otel ve aktivitelerle ilgili fotoğraf çekip sosyal medya içeriklerini oluşturdum, sosyal medyada bazı platformlarda hesap açtım, benimle birlikte katılan diğer gönüllülerle video çekip otel tanıtım videosu hazırladık… Bir hafta boyunca otele çöküp burada yapılacak tüm aktivitelere katıldım. “Khao Sok Ulusal Parkına gelsem neler yapabilirim?” rehberini alınterimle hazırladım. Buyrunuz efendim. Afiyetle!


Koh Phangan adasından Khao Sok ulusal parkına gitmek için tek bir seçeneğiniz var. Feribot + Otobüs (toplam bilet fiyatı 500 baht). Ama feribottan indikten sonra işin öyle olmadığını anlıyorum. İşin aslı Feribot + Otobüs + Otobüs + Minibüsmüş. Feribottan indikten sonra otobüsle başka bir otobüs terminaline gidiyoruz. Sonra burada bekleyin başka bir otobüs gelecek diyorlar. Bekle, bekle. Asya saatine çoktan alıştığım için etrafta sürekli saatine bakan turistleri keyifle izliyorum. Büyük şehir sabırsızlıkları. Tayland atasözü der ki; “Sabai, sabai, (rahat ol, sakin) 🙂 Birkaç otobüs ve minibüs macerasından sonra kalacağım ve çalışacağım otele ulaşıyorum. Sağım, solum, önüm arkam yağmur ormanı. Daha huzurlu olamam.

Yağmur ormanlarının sadece Amazon’da olduğunu düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Khao Sok Ulusal Parkı dünyanın en eski yağmur ormanlarından birine ev sahipliği yapıyor, hatta Amazon ormanlarından da eski. Peki, daha önce dünyanın en büyük çiçeği olan Rafflesia duydunuz mu?Rafflesia çiçeği yılda sadece 1 kez (genelde Ocak sonu veya Şubat) başında) açtığı için yakından göremedim ama fotoğraflarında bile oldukça büyüleyici.

Kaynak: https://worldoffloweringplants.com/rafflesia-arnoldii-corpse-flower/

Çoğu insan buraya doğa yürüyüşü yapmak ve aslında Vietnam’daki Halong Bay kadar etkileyici Cheow Lan gölünde gezip, göl üzerindeki bungalovlarda konaklamak için geliyor. Buradaki tüm turları da oteliniz sizin için ayarlıyor, size ise sadece gezip andan keyif alması kalıyor. Bu bölgenin çok sırt çantalı dostu olduğunu söyleyemem ama gördüğünüz şeyler vereceğiniz paraya kesinle değecektir.

Khao Sok Ulusal Parkı’nda Trekking

Milli park girişine 300 baht’lık ücreti ödedikten sonra ziyaretçi merkezine gidip bölge hakkında bilgi ve harita alınabilir. Yürüyüş yapacağınız orman aynı zamanda bambu ormanı olarakta biliyor ve 42 farklı çeşit bambuya ev sahipliği yapıyor. 9 farklı yürüyüş rotası var ve bunları ister dışarıdan ayarlanan rehber ile isterseniz kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Parkur oldukça kolay. Aktivitelerin hepsini otel ayarladığı için diğer gönüllülerle birlikte rehber ile geziyoruz (Rehberli turun ücreti ise 500 baht civarında). Rehber ile gezmenin avantajı yağmur ormanının içindeki farklı çeşitteki bambu ağaçları, bitkiler ve hayvanalar ile ilgili bilgiler öğrenebiliyorsunuz. Sıcak ve nemli orman havasında yürüyüş yaptıktan sonra Ton Kloi Şelalesinde yüzmek çok iyi geliyor. Gidiş – dönüş 6 km’lik bir geziden sonra otele dönüyoruz.

Khao Sok ulusal parkı tayland dunyanınduraklari
Bambu Ağacında Yemek Pişirme

Bence bambu ağacı doğadaki en hayranlık uyandıran ağaçlardan biri. Bambu ağacı çok dayanıklı olduğu ve 120 yıla kadar yaşadığı için Asya’daki insanlar tarafından yemek pişirme, mobilya yapımı ve daha birçok şeyde tercih edilmiş. Bambu ağacının içinde yemek pişirmek ise çok eskiye dayanan bir gelenek. Küçük balıklar, tavuk, yapışkan pirinç, yumurta ve sebzeler bambunun içinde pişirilebiliyor.

Önce bütün malzemeleri biraz su ile birlikte bambuya dolduruyorlar daha sonra bambuyu korlu ateşin yanına dik bir şekilde yerleştiriyorlar. Pirinci pişirme yöntemleri ise oldukça ilginç. Öncelikle pirinci büyük muz yapraklarına sarıyorlar daha sonra 3’er tanesini üst üste koyup bambunun içerisinde yerleştiriyorlar ve üzerini su ile kapladıktan sonra pişime hazır oluyor. 50 dakika sonra yemek hazır.

Cheow Lan Gölünde 1 Gece Konaklama ve Doğa Yürüyüşü

En sevdiğim aktivitelerden biri oldu. Gölün üzerine kurulmuş, içerisinde sadece yatak bulunan bungalovlarda kalıyorsunuz. Gölün, ormanın sesi birbirine karışıyor. Bu yapay gölün sularından devasa kalker tepeleri yükseliyor ve sanki sizi Jurassic Park film platformundaymışsınız gibi hissettiriyor. Milli park bölgesinden Cheow Lan’a düzenlenen turlar yaklaşık 1500 baht. Günübirlik turlar genelde, long tail teknelerle gölün gezilmesini ve Nam Thalu mağarasını görmeyi kapsıyor. Bir gece göl evinde konakladıktan sonra doğa yürüyüşü için ormana dalıyoruz. Tüm turların arasında en tatmin edici olanı bu oluyor. Grubu gezdiren yerel gezgin kendi bölgesini çok iyi tanıyor. Hangi bitki zehirli, hangisi değil, mideye iyi gelen bitki nedir, yağmurun yağacağını hava durumu programından değil maymunların seslerini dinleyerek anlıyor. Aslında bizde tüm bunları bir zamanlar biliyorduk. Ama maalesef kendi evinizi ellerimizle yok ettik. Hani diyorlar ya “insan cennetten atılmıştır” diye. Biz aslında cennette yaşarken onu kendi ellerimizle yok ettik. Hala fark edememek ne üzücü

Nam Thalu Mağarası

Write A Comment

error: İçerik Korunuyor !!!