***Röportajın Türkçe çevirisini aşağıdan okuyabilirsiniz. 

 

Can you tell me about yourself? How old are you, where were you born?

Hi! My name is Patricia, I am 27 years old, I was born in Madrid, Spain and then I moved to London when I was 23 and that was when my adventure started. Everything was so new, the language , the food, I began to meet people from so many different countries and that was, what triggered the wanderlust in me.

– While traveling, is your priority seeing new places or seeing what you can do?

Well, before I travel I like to do a quick research about the place I’m visiting as I think that it is important to have a bit of an idea of where you are going and also about what places you can visit. At the beginning of the trip I used to try to stick to the plan until I realized that it was much more fun to play it by ear. To get lost and wander around the places, and I think that is how I got to so many hidden places that were amazing. I guess that is what makes your travel experience more unique, to get off the beaten track.

– We met in Thailand while we were working as a Volunteer? How does it feel to work while traveling? 

Ah yes! I actually really enjoyed that as we did so many activities as part of the job that I couldn’t have afforded otherwise on my own so it was a great time. I have been also working helping out in a hostel in Cambodia and also in Philippines.  I guess when you are traveling as it is something that you love, it doesn’t really feel as a job, maybe also because I was used to the 9-5 office work. In my case being a teacher, so it was 8-5 when you are completely drained from the day and you just got the energy to get on the train and get home. So I guess,  having the opportunity to work while traveling not also gives you the possibility to afford your trip but it also brings you the feeling of being in the real world. Which I sometime lose when I travel for a long period of time.

Do you think that you changed during your journey?

I am not sure about that yet. I think that instead of changing I have found out who I really am. When you travel, you have to face so many situations that are completely new to you, so it is kind of surprising the way you react in different situations, or how you feel about certain things and even how you stop caring about small things, right? For me it is like getting to know my real person through different situations. I think that it is a valuable lesson and I don’t want to forget it when I am back home.

What do you want to say to people who want to carry out their dreams?

Please do! I have always being the kind of person that has so many dreams, but I had never been brave enough to go for it. Now, after getting over by fears and making one of the biggest decisions in my life I cannot feel more proud of my self. I had to argue with family, quit a job that I loved, leave my friends and put all I had in a 36 L backpack.

From my experience I can tell you that there’s no better sensation that the freedom of being the one who leads their life. Don’t listen to anyone else but your heart. If you want something, don’t hold yourself back. Dare to live your life and dare to pursuit your dreams.

If you want to follow Patricia’s travel adventure;

Facebook: https://www.facebook.com/Nomads-RTW-472374849890215/

Instagram: https://www.instagram.com/nomadsrtw/

 


***Türkçe çevirisi

– Bana biraz kendinden bahseder misin? Kaç yaşındasın, nerede doğdun?

Merhaba! ben Patricia, 27 yaşındayım İspanya Madrid’de doğdum ve 23 yaşımdayken Londra’ya taşınmamla maceram başlamış oldu. Benim için her şey çok yeniydi; dil, yemekler, birçok farklı ülkeden insanlarla tanışmaya başladım ve bu yeni durum yolculuk yapma tutkumu tetikledi.

– Seyahat ederken önceliğin yeni yerler görmek mi yoksa neler yapabileceğini keşfetmek mi?

Yani, seyahat etmeden önce, ziyaret ettiğim yer hakkında hızlı bir araştırma yapmaktan hoşlanıyorum çünkü nereye gideceğinizi ve hangi yerleri ziyaret edebileceğiniz hakkında biraz fikir sahibi olmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Yolculuğun başlangıcında, etraftan duyduklarımla yola devam etmenin çok daha eğlenceli olduğunu anlayana kadar plana sadık kalmaya çalışırdım. Kaybolduğum ve etrafta öylesine dolandığımda birçok gizli cennet gibi yerleri bulabildim. Sanırım bu seyahat deneyimimi herkes tarafından bilinen yerlerden uzaklaşmamı sağlayarak daha eşsiz kılıyor.

– Seninle Tayland’da gönüllü olarak çalışırken tanıştık. Seyahat ederken çalışmak nasıl bir his?

Evet! İşin gereği olarak kendi kendime maddi olarak karşılayamayacağım aktivitelere katıldık, bu yüzden harika zaman geçirdik. Ayrıca Kamboçya’da ve aynı zamanda Filipinler’deki hostellere de yardımcı olmaya çalışıyorum. Seyahat ederken, sevdiğiniz şeyi yaptığınız için çalışıyormuş gibi hissetmiyorsunuz. Belki de 9-5 ofis çalışmasına alıştığım içindir. Bir öğretmenken 8-5 çalışarak gününüzü bitirmiş oluyorsunuz ve sadece trene binip eve gitmeye enerjiniz oluyor. Bu yüzden, seyahat ederken çalışabilmek yolculuğa devam etmenizi sağlamanın yanı sıra gerçek dünyada kalmanızı da sağlıyor. Uzun süre seyahat ettiğimde bazen bu hissi kaybedebiliyorum.

– Seyahatin süresince değiştiğini düşünüyor musun?

Bunun hakkında henüz emin değilim. Bence değişmek yerine kim olduğumu öğrendim. Seyahat ettiğinizde, sizin için tamamen yeni olan pek çok durumla yüzleşmelisiniz, bu yüzden farklı durumlarda nasıl tepki verdiğiniz veya belli şeyler hakkında neler hissettiğiniz, hatta küçücük şeyleri artık nasıl umursamamaya başladığınız şaşırtıcı olabiliyor öyle değil mi? Bu sorunun cevabı, farklı durumlarda gerçek kişiliğimin nasıl olduğunu öğrenmekti diyebilirim. Bunun değerli bir ders olduğunu düşünüyorum ve eve döndüğümde bunu unutmak istemiyorum.

– Hayallerini gerçekleştirmek isteyen insanlara ne söylemek isterdin?

Lütfen yap! Her zaman birçok hayale sahip insanlardan biriydim ama onları gerçekleştirmek için yeterince cesur olmamıştım. Şimdi birçok korkumun üstesinden geldikten ve hayatımda aldığım en büyük kararı gerçekleştirdikten sonra kendimle çok daha gurur duyuyorum. Ailemle tartıştım, sevdiğim işimden ayrıldım, arkadaşlarımdan ayrıldım ve tüm sahip olduklarımı 36 litrelik bir sırt çantasına sığdırdım.

Tecrübeme göre, kendi hayatını yönetebilmenin özgürlüğünden daha iyi bir his olamaz. Kendi kalbin dışında başka bir şeyi dinleme. Eğer bir şeyi istiyorsan, kendini geride tutma. Hayatını yaşamaya ve hayallerini gerçekleştirmeye cesaret et.

Patricia’nın seyahatini takip etmek isterseniz;

Facebook: https://www.facebook.com/Nomads-RTW-472374849890215/

Instagram: https://www.instagram.com/nomadsrtw/

 

 

 

Write A Comment

error: İçerik Korunuyor !!!