While I was traveling, I came across with many people. They’re all different, they all have a different story… But some of them give more inspiration than others. I do want to the gleam in their eyes never disappear and listen their stories forever. So, here is Aakanksha Luthra the one of the hero of mine that I met in Udaipur/India. She has such a powerful energy that I just want to talk to Aakanksha since the first time I saw her. While I was trying to talk with her, she already asked my name. We realized there was a lot to talk about. I had a little shock after I got her instagram account. I noticed that this woman was a blogger who inspired all the women in India. Since 2014, she has been blogging about “big size” fashion and send out messages of body positivity in India and she also has social media accounts with thousand followers. Actually she is doing something that would be an example to all the women in the world. The conversation I made with this beautiful woman, who reminded me that not all people have to be in one size. Besides all, her inspirational speech made me feel incredibly good. Now, here the Aakanksha’s story.

-How you decided to write a blog about body positivity?

Having a big size body isn’t something accepted by “beauty standards”. But since I was 13 or 14 years old, I knew that the standards of beauty were not right. I began to tell to my circle of friends that it was not something ashamed of being a big sized. In fact, I first opened my blog page to feel more confident and share my feelings with people. Later I got many messages from the people who gave me so much support, and thanks to them, I got more courage.

-Now, you have 30,9 k followers 🙂

-Yes, many people are inspired and encouraged by this 🙂

Well, what would you like to say to encourage people?

I wish I could go back to tell my 13-year-old age self, ‘You don’t have to push yourself for validation, you don’t have to apologise constantly for everyone’. And don’t forget you are not alone, you are so beautiful in every way. All you have to do is believe it, believe in yourself. It doesn’t matter what other people want, what you want is matter. And the voice that you hear inside, it always tells the truth, trust it!

What does your family think about your success?

My little brother gives me a lot of support. We have a strong bond with him.

*** Here you can see Aakanksha’s inspirational sharing

https://www.instagram.com/curvydivachic_official/


Yoldayken birden fazla insanla yolum kesişiyor. Hepsi birbirinden farklı, hepsinin farklı hikayesi var… Ama bazıları var ki hikayesini anlatmayı hiç bitirmesin, ışığı hiç sönmesin istiyorum. Onlar konuşsa ben dinlesem… İşte bunlardan biri de bugün Hindistan’ın Udaipur şehrinde karşılaştığım Aakanksha Luthra. Onun öyle bir enerjisi var ki ilk gördüğüm andan itibaren konuşmak için can attım diyebilirim. Ben laf atana kadar o bana ismimi sormuştu bile. Ortak noktalar da bulunca muhabbet baya ilerledi, neredeyse çaylar kısırlar çıkacaktı ortaya 🙂 Birbirimizin instagram hesabını aldıktan sonra küçük bir şok yaşadım; bu kadının Hindistan‘daki tüm kadınlar için ilham kaynağı olan bir blogger olduğunu fark ettim. 2014 yılından bu yana Hindistan’da “büyük beden” modasıyla ilgili emekle yazmaya ve paylaşmaya devam ettiği blog ve sosyal medya hesabından aslında dünyadaki tüm kadınlara örnek olacak bir şey yapıyor. Tüm insanların tek bir beden ölçüsüne sahip olmak zorunda olmadığını hatırlatan bu güzel kadınla yaptığım sohbet bana kendimi inanılmaz iyi hissettirdi. O zaman ben susayım Aakanksha size kendi hikayesini anlatsın.

Bu konuda blog yazmaya nasıl karar verdin?

-Genellikle büyük beden bir vücuda sahip olmak “güzellik standartları” tarafından kabul edilen bir şey değil. Ama 13 – 14 yaşından beri güzellik ile ilgili kalıpların doğru olmadığına inanıyordum. Büyük bedene sahip olmanın utanılacak bir şey olmadığını o yaşlardan itibaren önce kendime sonra da çevreme anlatmaya başladım. Aslında blog sayfamı öncelikle bu konuda kendimi daha özgüvenli hissetmek ve insanlarla duygularımı paylaşmak için açmıştım. Daha sonra tanıdığım tanımadığım onca insandan o kadar çok destek veren mesaj aldım ki, onlar sayesinde de daha fazla cesaretim arttı.

Şimdi ise 30,9 bin takipçin var 🙂

Evet bu sayede hem ben hem de etrafta onca insan ilham ve cesaret almış oluyor.

Peki, insanlara onları cesaretlendirmek için ne söylerdin?

-13 yaşındaki halime dönüp ona şöyle söylemek isterdim; insanlara kendini kanıtlamak zorunda değilsin. Ayrıca yalnız değilsin, sen her halinle her şekilde çok güzelsin. Tek yapman gereken buna inanman, kendine inan. Başka insanların ne istediği önemli değil, sen ne istiyorsun asıl önemli olan bu. Ve içindeki o ilk duyduğun ses, ilk hissettiklerin her daim doğruyu söyler. Ona güven.

Ailen bu başarın konusunda ne diyor?

Küçük kardeşim bana çok destek veriyor. Onunla aramızda güçlü bir bağ var. Neredeyse her sabah seninle gurur duyuyorum diye uyanıyor 😀

*** Aakanksha’nın ilham verici paylaşımlarını buradan görebilirsiniz >> https://www.instagram.com/curvydivachic_official/

 

 

Write A Comment

error: İçerik Korunuyor !!!